Ministry Leaders

Administrative Officers and Council Members for 2020

 

Pastor- Rev. Kristy Burnette

Council Chairperson - Bobbi Williams 
Admin Secretary - Joyce Bess
Lay Leader - Amy Wingler
Treasurer - Patsy Williams
Financial/Membership Secretary - Mevalyn Harper
Church Historians - Ben & Jane Hager
Nominations Chair - Pastor
PPRC - Chair Kathy Richards 
Trustees Chair - John Douglas
Parsonage Committee Chair - Lisa Dowell
Finance Committee Chair - Deanna Williams
Nurture Committee Chair - Patsy Williams
Witness & Outreach Committee Chair - Reggie Weisner
Worship Committee Chair  - Rena Turner

Tech Reps – Donald Turner, James Richards
Sunday School Superintendent - Todd Williams
Cemetery Committee Chair - Dale Bess
Children’s Ministry Rep - Amy Wingler & Shaina Pearce
Youth Leader - Kathy Richards
Senior Ministry Coordinators - Mevalyn Harper & Linda Fox
UMMen President Reggie Weisner
UMWomen President Kathy Nunez
Girl Scout Leader* (not on council) Elected by Scouts
Lay Member to Annual Conf -Reggie Weisner
1st Reserve to Annual Conf - Lisa Dowell

Youth Representative – Elleigh Williams

Young Adult Representative – Michael Williams

At Large Members : Frank Templeton, Mark Yount, 

Wayne Robertson, Steve Haynes , Linda Fox, Beth Talley

 

Ministry Committees

Nurture Committee, Chairperson, Patsy Williams
2020 Patsy Williams, Nicki Robertson
2021 Beth Talley, Carol Yount

2022  Joyce Bess, Janice McDaniel

 

Parsonage Committee, Chairperson— Joyce Bess
2020  Lisa Dowell, Marvin Pearce
2021 Gary Wingler, Sharon Ervin

2022  Vanessa Weisner, Dewayne Burnette

 

Finance Committee, Chairperson, Deanna Williams
Pastor, Treasurer, Financial Secretary, Lay Leader, Chair of Trustees, Lay Member of Annual Conference, Chair of Council, Chair of PPRC

Trustees, Chairperson—John Douglas
2020 Deneen Wells, Mark Yount
2021 Beth Talley, Matt Davis

2022 Dale Bess, John Douglas

 

2020 Security: Steve Haynes, Deanna Williams

 

S/PPRC Committee, Chairperson—Kathy Richards

2020 Krystle Smith & Kevin Robertson
2021 Kent Daniels, Kathy Richards

2022 Lisa Dowell, Ted Williams

 

Outreach & Witness Committee, Chairperson- Reggie Weisner
2020 Reggie Weisner, Ellen Sprinkle
2021 Kasey McCoy, Rick Williams

2022 Bobbi Williams, Frank Wells

 

Leadership Development & Nominations Committee, Chairperson - Pastor
2020 Jane Hager
2021 Tommy Harper, Carroll Goodman

2022 Dinah Daniels, Linda Fox

 

Worship Committee, Chairperson- Rena Turner
2020 Jill Douglas, Steve Haynes
2021 Terri Douglas, MaryLou Goodman

2022 Barbara Williams


Tech Reps: Donald Turner, James Richard

Music Director: Brittany Holland

Homecoming: Kathy Nunez (chair), Alice Goodwin, Ben Hager, Janice McDaniel

Communion Steward: Ellen Sprinkle

 

Childrens Ministries Coordinators

Amy Wingler & Shaina Pearce (co-chairs)
Christmas Play: & Santa Party: Shaina Pearce

Christian Kids: Amy Wingler & Shaina Pearce
VBS: Stacy Davis (chair), Brittany Robertson 
Nursery Coordinator: Kathy Richards
Children’s Church Coordinator: Kathy Richards

Acolyte Coordinator: Natalie Williams
Easter Coordinator: Shaina Pearce & Nicki Robertson
Children’s Sabbath: Joyce Bess & UMW 
Youth Leader: Kathy Richards

 

Scholarship Committee
John Douglas, Alice Goodwin, Bobbi Willaiams, Patsy Williams

 

Tech Committee
Donald Turner (chair), Ben Hager, Elizabeth Hager, James Richards, Riley Williams, Reece Williams, Brittany Holland, Mark Yount

 

Library Coordinator: Dinah Daniels

 

Cemetery Committee: Dale Bess (chair), Butch Douglas, Frank Templeton, Ben Hager

Jerve Harmon Cancer Fund Oversight Committee
Butch Douglas (chair), Finance Chairperson, Treasurer, Pastor